Biden: Përpjekjet për të evakuuar njerëzit nga aeroporti i Kabulit po përshpejtohen

Biden: Përpjekjet për të evakuuar njerëzit nga aeroporti i Kabulit po përshpejtohen

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se përpjekjet për të evakuuar njerëzit nga aeroporti i Kabulit po përshpejtohen, me trupat amerikane që zgjerojnë perimetrin rreth vendit.

Mijëra afganë kanë rënë në radhë para portave në përpjekje për të ikur nga vendi pasi talebanët erdhën në pushtet më 15 gusht.

Biden tha të dielën se SHBA kishte larguar gati 28,000 njerëz nga aeroporti javën e kaluar.

Ai përballet me presionin për të zgjatur një afat për evakuimet përtej 31 gushtit.

Presidenti tha se diskutimet po zhvilloheshin me udhëheqësit e vendeve të tjera për shtyrjen e afatit, por se “shpresa jonë është se nuk do të na duhet”.

“Nuk ka asnjë mënyrë për të evakuuar kaq shumë njerëz pa dhimbje dhe pamjet zemërthyese që shihni”, u tha Biden gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

“Ne kemi bërë ndryshime, duke përfshirë shtrirjen e zonës së hyrjes përreth aeroportit – zonës së sigurt,” tha ai, duke shtuar: “Ne kemi një rrugë të gjatë për të bërë dhe shumë akoma mund të shkojnë keq.”

Më herët, Pentagoni tha në një deklaratë se 18 avionë komercial do të përdoreshin për të ndihmuar transferimin e evakuuarve në vendet e treta nga vendet e sigurta jashtë Afganistanit.

Të paktën 20 persona kanë vdekur ndërsa mijëra radhë në radhët e aeroportit të Kabulit, tha një zyrtar i NATO -s për agjencinë e lajmeve Reuters, mes raporteve se disa ishin duke u shtypur për vdekje.

Skena e së dielës thuhet se ishte më e qetë se në ditët e mëparshme. /Insajderi.com