Biden thotë se do të u kërkoj amerikanëve të vendosin maskën për 100 ditë

Biden thotë se do të u kërkoj amerikanëve të vendosin maskën për 100 ditë

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka thënë se do t’u kërkojë amerikanëve të mbajnë maska ​​për 100 ditët e tij të para në detyrë për të kufizuar përhapjen e koronavirusit.

Ai i tha CNN se ai besonte se do të kishte një “zvogëlim të ndjeshëm” në rastet e Covid-19 nëse çdo amerikan do të kishte një mbulesë fytyre.

Biden gjithashtu tha se ai do të urdhërojë që maska ​​të mbaheshin në të gjitha ndërtesat qeveritare.

SH.B.A. ka regjistruar 14.1 milion raste dhe 276,000 vdekje nga Covid-19 – më e larta nga çdo vend në botë.

Biden po përgatitet të marrë detyrën pasi gjigandët farmaceutikë janë gati të dërgojnë miliona doza të vaksinave të koronavirusit tek publiku amerikan.

Mbretëria e Bashkuar të mërkurën u bë vendi i parë në botë që miratoi vaksinën Pfizer./Insajderi.com

BBC News