Biden u bën thirrje Republikanëve të mbështesin planin masiv të vendeve të punës në SHBA

Biden u bën thirrje Republikanëve të mbështesin planin masiv të vendeve të punës në SHBA

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, njoftoi se do të takojë Republikanët në Kongres javën e ardhshme për të hapur negociatat dypalëshe me ligjvënësit mbi planin e tij të propozuar të dy trilionë dollarëve të infrastrukturës, transmeton Insajderi.

“Nuk është një plan rreth skajeve. Është një investim një herë në një brez në Amerikë”, tha Biden në komentet në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, DC, të mërkurën, raporton Al Jazeera.

“Ndarjet e momentit nuk duhet të na ndalojnë të bëjmë gjënë e duhur për të ardhmen”, tha Biden në të njëjtën ditë Departamenti i tij i Thesarit lëshoi ​​një plan të ri tatimor për të ndihmuar në pagimin e programit të propozuar të vendeve të punës.

Paketa e infrastrukturës prej dy trilionë dollarësh e Biden do të investonte në ura, autostrada, trajtim uji, energji elektrike, internet rural dhe projekte të reja për të adresuar përmbytjet dhe zjarret.

Presidenti demokrat po e paraqet atë për publikun si një mjet për krijimin e vendeve të punës për 19 milionë amerikanë, përfshirë shumë që tani janë pa punë dhe që nuk kanë diploma kolegji.

Presidenti gjithashtu e hodhi atë si një investim në konkurrencën globale të SHBA, veçanërisht kundrejt Kinës që po garon përpara, tha ai.

“A mendoni se pjesa tjetër e botës po pret përreth? A mendoni se Kina po pret përreth?”, Biden pyeti retorikisht.

“Ata nuk janë duke pritur, por ata po besojnë që demokracia amerikane të jetë shumë e ngadaltë, shumë e kufizuar dhe shumë e ndarë për të mbajtur ritmin”, paralajmëroi ai. /Insajderi.com