Bilioneri kinez vdes prej helmimit misterioz

Bilioneri kinez vdes prej helmimit misterioz

Një manjat kinez i cili vdiq në ditën e Krishtlindjeve u helmua, tha policia e Shangait.

Lin Qi, 39 vjeç, ishte kryetari dhe shefi ekzekutiv i zhvilluesit të lojërave Yoozoo, më i njohur për lojën strategjike Game of Thrones: Winter Is Coming.

Deklarata e policisë së Shangait tregoi një nga kolegët e Z. Lin – identifikuar vetëm nga mbiemri i tij Xu – si i dyshuari kryesor.

Lin besohej se kishte një vlerë neto prej rreth 6.8 miliard juan (1.3 miliard dollarë amerikanë, 960 milion paund), sipas Listës së Pasur të Hurun China.

Shumë punonjës dhe ish-punonjës u mblodhën të premten jashtë zyrës së Yoozoo për të mbajtur zi për vdekjen e tij./Insajderi.com

BBC News