Blasfemi ndaj Profetit Muhamed – këngëtari 22 vjeçar dënohet me vdekje

Blasfemi ndaj Profetit Muhamed – këngëtari 22 vjeçar dënohet me vdekje

Një muzikant në shtetin verior të Kano në Nigeri është dënuar me vdekje duke u varur për blasfemi ndaj Profetit Muhamed, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Këngëtari nigerian Yahaya Sharif-Aminu, 22 vjeçar, u shpall i fajshëm nga gjykata e lartë e Sharia (ligj fetar) për këngën e tij që nisi të qarkullonte përmes Whatsapp në mars të këtij viti. Ai u akuzua pasi kënga ishte blasfemike e sipas kritikëve mbivlerësonte një imam nga vllazëria myslimane Tijaniya, duke e ngritur atë më lart se Profeti Muhamed.

Singer Yahaya Sharif-Aminu sentenced to death for blasphemy against Prophet Muhammad in Kano - Sleek Gist

Gjykatësi Khadi Aliyu Muhammad Kani tha që mund të apelonte kundër verdiktit dhe tashme ai është dënuar me vdekje për blasfemi ndaj Profetit Muhamed.

Protestuesit dogjën shtëpinë e familjes së tij dhe u mblodhën jashtë ndërtesës së policisë islamike, njohur si Hisbah, duke kërkuar veprim të menjëhershëm ndaj artistit./Insajderi.com