Blinken thotë se ShBA-ja do të kontribuojë në rindërtimin e Gazës

Blinken thotë se ShBA-ja do të kontribuojë në rindërtimin e Gazës

Shtetet e Bashkuara do të japin “kontribut të konsiderueshëm” në rindërtimin e Gazës, tha Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken në Jeruzalem.

Blinken tha se ShBA-ja “do të punojë për të siguruar që Hamasi të mos përfitojë” nga ndihma, raporton CNN, transmeton Insajderi.

Ai theksoi se humbjet e të dyja palëve në konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit ishin “të thella”.

“Viktimat shpesh zvogëlohen në numër. Por, pas çdo numri qëndron një qenie njerëzore – një vajzë, një djalë, një baba, një nënë, një gjysh, një mik i mirë. Dhe siç mëson Talmud, të humbasësh një jetë do të thotë të humbasë bota ndërkohë, qoftë ajo jetë palestineze apo izraelite”, deklaroi Blinken.

Sulmet izraelite gjatë konfliktit të fundit vranë të paktën 232 palestinezë, përfshirë 65 fëmijë, sipas ministrisë së shëndetit të drejtuar nga Hamas në Gaza. Të paktën 12 njerëz në Izrael, përfshirë dy fëmijë, u vranë nga zjarri i militantëve palestinezë nga Gaza, sipas ushtrisë izraelite dhe shërbimit të urgjencës./Insajderi.com