Britania dhe BE vazhdojnë bisedimet për marrëveshje pas Brexit

Britania dhe BE vazhdojnë bisedimet për marrëveshje pas Brexit

Kryeministri anglez, Boris Johnson dhe Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen, do të flasin më vonë ndërsa përpiqen të thyejnë ngërçin e marrëveshjes tregtare pas Brexit.

Negociatorët për të dy palët thirrën udhëheqësit pasi thanë se “divergjenca të konsiderueshme” mbetën pas një jave bisedimesh intensive.

Koha po mbaron për të arritur një marrëveshje përpara se MB të largohet nga rregullat e tregtisë së BE në 31 dhjetor.

“Nëse ka ende një mënyrë, ne do të shohim,” tha negociatori i BE Michel Barnier.

Marrëveshja është arritur në shumicën e zonave, por pikat kryesore të ngecjes mbeten, raporton BBC.

Këto përfshijnë të drejtat e peshkimit, rregullat që rregullojnë subvencionet shtetërore për biznesin dhe mënyrën e policimit të marrëveshjes.

Një burim pranë negociatave nga pala e Mbretërisë së Bashkuar sugjeroi se kishte pasur një opinion më optimist në fillim të javës, por vuri në dukje kërkesat që anijet e peshkimit të BE-së të kenë hyrje 10-vjeçare në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar si një çështje që prish progresin – siç ishte raportuar në Telegraf.

Redaktorja politike e BBC, Laura Kuenssberg tha se modeli i negociatave të fundit në Mbretërinë e Bashkuar me BE ishte që fitorja të rrëmbehej nga pragu i humbjes në momentin e fundit – por që një anëtar i qeverisë po vendoste shanset e një marrëveshjeje rreth 50 -50.

Ajo tha se do të ishte e vetëkënaqur të mendonte se gjithçka automatikisht do të binte në vend pas një grimë të fundit të heqjes dorë nga politikat.

Duke folur para gazetarëve në Londër ndërsa ishte përgatitur të kthehej në Bruksel, Z. Barnier tha: “Ne mbajmë qetësi, si gjithmonë, dhe nëse ka ende një mënyrë, do ta shohim.”. /Insajderi.com