Britania e Madhe bën një hap të madh nga bllokimi i COVID-19, kryeministri kërkon kujdes pas relaksimit të masave

Britania e Madhe bën një hap të madh nga bllokimi i COVID-19, kryeministri kërkon kujdes pas relaksimit të masave

Dyqanet, palestrat, parukierët dhe kopshtet dhe pubet u rihapën në Angli pasi ishin mbyllur për muaj me radhë si pjesë e një bllokimi në të gjithë vendin për të shtypur një rritje të infeksioneve të Coronavirusit, transmeton Insajderi.

Kryeministri Boris Johnson tha se relaksimi i fundit të hënën për kufizimet më të rënda në historinë e kohës së paqes së Mbretërisë së Bashkuar ishte një “hap i madh” drejt lirisë, pasi ai u bëri thirrje njerëzve të sillen me përgjegjësi me COVID-19 ende një kërcënim pavarësisht nga një program i shpejtë i vaksinimit masiv, raporton Al Jazeera.

Kyçja u zbatua në Angli më 6 janar në përgjigje të rritjes së normave të infeksionit për shkak të përhapjes së një varianti më të transmetueshëm të Coronavirusit të identifikuar për herë të parë në qarkun juglindor të Kentit në fund të vitit të kaluar.

Plani i qeverisë së Partisë Konservatore të Johnson për të lehtësuar mbylljen mbështetet nga një përhapje e vaksinave që ka parë më shumë se 32 milionë njerëz – më shumë se 60 përqind të të gjithë të rriturve – të marrin dozën e parë në Mbretërinë e Bashkuar.

Gati 7.5 milionë njerëz janë vaksinuar plotësisht me dy doza.

Marrja e shpenzimeve të njerëzve përsëri është thelbësore për rimëkëmbjen ekonomike të MB-së; Të dhënat zyrtare treguan se 2020 ishte viti më i keq fiskal në më shumë se tre shekuj, me një rënie prej 9.8 përqind të produktit të brendshëm bruto.

“Unë jam i sigurt se do të jetë një lehtësim i madh për ata pronarë të biznesit që janë mbyllur për kaq shumë kohë, dhe për të gjithë të tjerët, është një shans për t’u kthyer për të bërë disa nga gjërat që duam dhe kemi humbur”, tha Johnson në një deklaratë të dielën.

“Unë i nxis të gjithë të vazhdojnë të sillen me përgjegjësi dhe të kujtojnë” duart, fytyrën, hapësirën dhe ajrin e pastër “për të shtypur COVID ndërsa vazhdojmë me programin tonë të vaksinimit”.

Relaksimi në masa nxiti një mori aktivitetesh tregtare, me njerëz që shiheshin në radhë jashtë dyqaneve në të gjithë Anglinë, ndërsa të tjerët shkuan për një prerje flokësh të hershme.

Shumë prej tyre shijuan vakte dhe pije në natyrë me miqtë dhe familjen, pavarësisht motit të ftohtë të paarsyeshëm që solli dëborë në disa pjesë të kryeqytetit, Londrës dhe zonave të tjera.

Kryeministri kishte premtuar të vizitonte një pijetore vetë për të shënuar rastin, por e shtyu pijen festive pas vdekjes së Princit Philip, burrit të Mbretëreshës Elizabeth II, të premten. /Insajderi.com