Britania e Madhe në korrik do të lehtësojë edhe më shumë masat anti-COVID

Britania e Madhe në korrik do të lehtësojë edhe më shumë masat anti-COVID

Sekretari i ri i shëndetësisë në Britaninë e Madhe, ka thënë të hënën se ai është i sigurt se Anglia është në rrugën e duhur për të hequr kufizimet e mbetura të Coronavirusit më 19 korrik, duke theksuar se vaksinimi i shpejtë po “prish lidhjen” midis numrave të infeksionit në rritje dhe sëmundjeve të rënda dhe vdekjeve.

Sajid Javid i tha Parlamentit se të gjitha figurat që ai ka parë sugjerojnë që vendi “po shkon në drejtimin e duhur” dhe tha se “kufizimet mbi liritë tona duhet të marrin fund”.

Toni i tij i sigurt erdhi pavarësisht shqetësimeve të përhapura në lidhje me një rritje të tretë të infeksioneve në Mbretërinë e Bashkuar e nxitur nga përhapja e variantit më ngjitës të deltës. Shifrat qeveritare të hënën treguan një rritje tjetër të madhe të infeksioneve, me 22,868 raste të konfirmuara.

Kjo është shifra më e lartë ditore që nga fundi i janarit, megjithëse numri ka të ngjarë të fryhej nga fakti që shifra e ditës së mëparshme prej 14,876 ishte artificialisht e ulët për shkak të të dhënave jo të plota për Anglinë.

“Asnjë datë që ne zgjedhim nuk vjen me rrezik zero për COVID – ne e dimë që nuk mund ta eleminojmë thjesht, duhet të mësojmë të jetojmë me të,” tha Javid. “Njerëzit dhe bizneset kanë nevojë për siguri, kështu që ne duam që çdo hap të jetë i pakthyeshëm”. /Insajderi.com