Britania e Madhe s’është vend i korruptuar, thotë Johnson

Britania e Madhe s’është vend i korruptuar, thotë Johnson

Boris Johnson i është kundërpërgjigjur akuzave, duke këmbëngulur se Mbretëria e Bashkuar nuk është “vend i korruptuar nga distanca”.

Kryeministri tha se deputetët u përballën me një kontroll “të ashpër” – dhe ata që thyen rregullat duhet të ndëshkohen.

Ai po fliste për mediat botërore në samitin e klimës COP26 në Glasgow, shkruan BBC, transmeton Insajderi.com.

Johnson vjen në mes të polemikave për deputetët konservatorë me punë të dyta – dhe një hetim për Sir Geoffrey Cox që bënte punë jashtë vendit me pagesë në zyrën e tij të Dhomës së Komunave.

Kjo, si dhe lobimi me pagesë – duke u përpjekur të ndikojë në politikën e qeverisë në këmbim të parave – është i ndaluar sipas rregullave të deputetëve.

I pyetur nëse ai kishte një mesazh për votuesit e shqetësuar nga titujt për kthimin e konservatorëve, Johnson tha: “Unë sinqerisht besoj se Britania e Madhe nuk është një vend i korruptuar nga distanca dhe sinqerisht mendoj se institucionet tona nuk janë të korruptuara”.

“Ne kemi një sistem shumë, shumë të ashpër të demokracisë dhe shqyrtimit parlamentar, jo më pak nga media”.

“Unë mendoj se ajo që keni është rastet kur, për fat të keq, deputetët kanë thyer rregullat në të kaluarën, mund të jenë fajtorë për thyerjen e rregullave sot. Ajo që dua të shoh është se ata po përballen me sanksionet e duhura.”/Insajderi.com