Bullgaria mbyllet pjesërisht për 10 ditë

Bullgaria mbyllet pjesërisht për 10 ditë

Bullgaria ka marrë vendim që t’i mbyllë shkollat, restorantet dhe qendrat tregtare për dhjetë ditë, duke nisur nga 22 marsi.

Ky vendim është marrë në përpjekje për të frenuar përhapjen e COVID-19, ka njoftuar të enjten Ministria e Shëndetësisë së këtij vendi, shkruan The Guardian, transmeton Insajderi.

Bullgaria, e cila më 4 prill do t’i mbajë zgjedhjet parlamentare, gjatë 24 orëve të fundit ka shënuar katër mijë e 201 raste pozitive me Coronavirus.

Sipas raporteve, në spitale janë të shtrirë shtatë mijë e 804 pacientë, përfshirë 609 që janë në kujdes intensiv./Insajderi.com