Bullgaria ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca, OBSH-ja thotë se nuk duhet të ndalohet përdorimi i saj

Bullgaria ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca, OBSH-ja thotë se nuk duhet të ndalohet përdorimi i saj

Bullgaria ka ndaluar përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19, duke u bashkuar me një numër të vogël të vendeve evropiane që kanë ndaluar përdorimin e saj pas raporteve që disa marrës të zhvillojnë mpiksje serioze të gjakut, transmeton Insajderi.

Frika për sigurinë e vaksinës u rrit të dielën kur Austria njoftoi se kishte ndaluar përdorimin e një serie të shtënave AstraZeneca ndërsa po hetonte vdekjen e një personi nga çrregullimet e mpiksjes, dhe sëmundjen e një tjetri nga një emboli pulmonare, raporton Al Jazeera.

Shqetësimet u rritën të enjten kur Danimarka, Norvegjia dhe Islanda thanë se ata gjithashtu po pezullonin përdorimin e vaksinës, të prodhuar së bashku me Universitetin e Oksfordit.

Kryeministri bullgar Bojko Borissov tha në një deklaratë të premten se përdorimi i vaksinës do të ndërpritet “derisa të shpërndahen të gjitha dyshimet dhe për sa kohë që ekspertët nuk japin garanci se nuk paraqet rrezik për njerëzit”.

Por Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) kanë shprehur besim mbi sigurinë e vaksinës dhe kanë inkurajuar vazhdimin e përdorimit të saj.

“Po, ne duhet të vazhdojmë të përdorim vaksinën AstraZeneca”, u tha gazetarëve zëdhënësja e OBSH-së Margaret Harris të premten. “Nuk ka asnjë tregues për të mos e përdorur atë”, shtoi ajo.

Komentet e Harris erdhën pasi EMA – rregullatori i barnave të Bashkimit Evropian i cili ka aprovuar përdorimin e vaksinës AstraZeneca në bllok, të enjten tha se përfitimet e tij ishin më të mëdha se rreziqet dhe mund të vazhdonin të administroheshin.

Në mënyrë të ngjashme, ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn kritikoi të premten pezullimin e përdorimit të dozave të vaksinës AstraZeneca në disa vende, duke thënë se “përfitimi… është shumë më i madh se rreziku”. Spahn tha se ai ishte konsultuar me ekspertët e EMA dhe mund të deklarojë me besim se nuk kishte akumulim të dukshëm të rasteve të trombozave në lidhje me përdorimin e tij. /Insajderi.com