Çad: Të paktën 35 persona mbeten të vrarë nga përplasjet mes fermerëve

Çad: Të paktën 35 persona mbeten të vrarë nga përplasjet mes fermerëve

Tridhjetë e pesë njerëz janë vrarë në luftimet midis barinjve gjysmë-nomadë dhe fermerëve në Çadin juglindor në ditët e fundit, sipas një zyrtari të lartë, transmeton Insajderi.

Vdekjet ndodhën në provincën Salamat ku fermerët u sulmuan kur hasën në një bllokim rrugor, tha sekretari i përgjithshëm krahinor Mara Maad të mërkurën për agjensinë e lajmeve AFP.

Fermeri fajësoi blegtorët lokalë të bagëtive dhe nisi një sulm mbi ta të hënën, duke bërë që autoritetet të dërgojnë trupa që rivendosën rendin në të njëjtën ditë, shtoi Maad.

“Përplasjet ndër-komunitare kanë shkaktuar 35 vdekje, përfshirë një ushtar”, tha Maad.

Barinjtë dhe fermerët e ulur kanë një histori të gjatë dhe të trazuar në jug të Çadit, ku armët ekzistojnë në një numër të madh dhe dhuna shpesh shpërthen pasi bagëtitë shkatërrojnë të korrat. /Insajderi.com