Çfarë do të ndodhë tani pas vdekjes së Princit Philip?

Çfarë do të ndodhë tani pas vdekjes së Princit Philip?

Princi Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeth II, ka vdekur, njoftoi sot Pallati Buckingham. Ai ishte 99 vjeçar, njofton Insajderi.

Çfarë ndodh pas vdekjes së një anëtari të Familjes Mbretërore?

Procedura e rreptë për atë që ndodh më pas pas vdekjes së Philip-it është pjesë e një plani të rreptë të quajtur “Operacioni Ura e Katërt”.

Kur lajmi u njoftua për herë të parë për vdekjen e Princit Philip, BBC ndërpreu programin e planifikuar për të transmetuar njoftimin në stacionet TV dhe radio dhe luajti himnin kombëtar, “God Save the Queen”.

Flamuri në Pallatin Buckingham, rezidenca e mbretëreshës në Londër, u ul në gjysmë shtize dhe faqja e internetit e Familjes Mbretërore paraqiti një portret bardh e zi të princit, i njohur gjithashtu si Duka i Edinburgut.

Të gjithë flamujt zyrtarë, përfshirë Flamurin e Unionit, do të valëviten në gjysmë shtizë nëpër të gjitha ndërtesat e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar deri në orën 8 të mëngjesit pas varrimit të Princit Philip.

Pritet që Mbretëresha të hyjë në një periudhë zie, që do të thotë se do të ndërpresë punët e saj shtetërore, sipas Independent. Ai shton se periudha e zisë do të zgjasë tetë ditë.

Sipas “Daily Mail”, pas tetë ditëve, një periudhë tjetër e “Vajtimit Mbretëror zyrtar” pritet për 30 ditë të tjera.

“Independent” shkroi se Philip kishte kërkuar një funeral “pa bujë”, e cila gjithashtu do të ndryshonte planet tipike. Raportet ai kishte kërkuar një funeral ushtarak. Princi i ndjerë shërbeu në Marinën Mbretërore deri në vdekjen e Mbretit George VI në vitin 1952. /Insajderi.com