Çka shkruajnë mediat britaneze për ndeshjen Kosovë – Angli?

Çka shkruajnë mediat britaneze për ndeshjen Kosovë – Angli?

Ndonëse Anglia fitoi me rezultatin 5:3 ndaj Kosovës, nuk kanë munguar kritikat.

Tabloidi Daily Mail shkruan se Kosova ka treguar anët e dobëta të Anglisë dhe se kjo skuadër që fillimisht dukej se do të ishte pretendente për Euro 2020, tashmë shpresat janë dobësuar.

Roy Keane tha në ITV se ishte një lojë e shkëlqyer për tu parë, por lojtarët e Anglisë duhet të jenë vetë-kritikë.

“Anglia ka akoma shumë zakone të këqija. Ndonjëherë lojtarët mërziten kur loja duket se po mbaron dhe bëhen më të ngadaltë”.Daily Mail shkruan se skuadra e Anglisë duhet të ishte më e egër në fushë, pavarësisht rezultatit.

“Anglia mundi një ekip futbolli, që kishte bërë 15 ndeshje pa një humbje dhe duke garuar në një epërsi 5-1 në pjesën e parë. Mbrojta e Anglisë ishte e ngathët dhe e prekshme; lojtarët hoqën dorë nga 3 gola, kundër një kombëtare e re”, raporton Daily Mail.

Fillimisht mund të thuhej se Anglia ka një shans të mirëfilltë në Kampionatin Evropian verën e ardhshme, por pas ndeshjes me Kosovën, Daily Mail shkruan se kjo skuadër mund të zhvishet në mënyrë të tmerrshme nga çdo komb me shpresë, për të fituar turneun.