CNN: Iraku mori paralajmërim verbal nga iranianët përpara sulmeve me raketa

CNN: Iraku mori paralajmërim verbal nga iranianët përpara sulmeve me raketa

Iraku mori “një mesazh verbal zyrtar” pak para mesnatës së së Mërkurës, përpara sulmeve raketore, sipas një deklarate të kryeministrit të Irakut Adil Abdul Mahdi, raporton CNN, përcjell Insajderi.

Deklarata e plotë:

Pak pas mesnatës së  Mërkurës 8/1/2020, morëm një mesazh verbal zyrtar nga Republika Islamike e Iranit se përgjigja iraniane ndaj vrasjes së dëshmorit Qassem Soleimani kishte filluar ose do të fillonte shpejt, dhe se greva do të kufizohej në vendndodhjen e ushtrisë amerikane në Irak pa dhënë vendndodhjen e saktë.

Abdul Mahdi tha se sapo Iraku të merrte informacione nga pala iraniane, ata paralajmëruan udhëheqësit ushtarakë irakian “të marrin masat e nevojshme”.

Raketat goditën Irakun mes orës 1:45 e mëngjesit dhe 2:15 të mëngjesit lokal, sipas një deklarate të mëparshme të lëshuar nga ushtria irakene.

Abdul Mahdi po bënte kontaktet e nevojshme të brendshme dhe të jashtme në një përpjekje për të përmbajtur situatën dhe të mos hynte në një luftë të hapur, tha zyra e tij, duke shtuar: “Iraku dhe rajoni do të jenë ndër viktimat e para”.

“Iraku refuzon çdo shkelje të sovranitetit të tij dhe sulmeve mbi tokat e tij, qeveria vazhdon përpjekjet e saj për të parandaluar përshkallëzimin. Kjo krizë serioze që kërcënon rajonin dhe botën me një luftë shkatërruese”, thuhet në deklaratë.