Coronavirusi agresohet edhe njëherë në botë

Coronavirusi agresohet edhe njëherë në botë


Duke cituar të dhëna nga autoritetet lokale të shëndetit të shtetit, Projekti i Ndjekjes së Covidit raportoi 83.010 raste të reja të premten.
Gjenerali kirurg amerikan, Jerome Adams ka paralajmëruar se numri i pranimeve në spital po rritet, por nivelet e vdekshmërisë po bien për shkak të kujdesit më të mirë ndaj pacientit.

Kjo vjen ndërsa gjigandët e farmacisë AstraZeneca dhe Johnson & Johnson rinisin provat e vaksinave amerikane pas miratimit nga rregullatorët, raporton BBC.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) gjithashtu ka paralajmëruar se vendet në hemisferën veriore janë në një “moment kritik”.

Virusi për të qëndruar ‘të paktën deri në verën e ardhshme’, tha presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

“Muajt e ardhshëm do të jenë shumë të vështirë dhe disa vende janë në një rrugë të rrezikshme,” tha drejtori i përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus. /Insajderi.com