Coronavirusi në kampin e refugjatëve kufitar në Meksikë ngjall alarm

Coronavirusi po përhapet me shpejtësi në të gjithë botën.

Coronavirusi në kampin e refugjatëve kufitar në Meksikë ngjall alarm

Një organizatë ndërkombëtare për lehtësimin e fatkeqësive raportoi të martën rastin e parë të konfirmuar të COVID-19 midis azilkërkuesve që jetonin në një kampim tendash në kufirin SHBA-Meksikë.

Menaxhimi i Përgjigjes Global tha që një person në kampin Matamoros, Tamaulipas nëpër Rio Grande nga Brownsville, Texas kishte testuar pozitiv me COVID-19.

“Masat agresive të izolimit dhe gjurmimit janë miratuar,” tha organizata e ndihmës me qendër amerikane përmes Twitter.

Ka rreth 2,000 azilkërkues që jetojnë në tenda përgjatë kufirit. Mërgimtarët nga Amerika Qendrore dhe vendet e tjera të botës janë bllokuar nga pezullimi i dëgjimeve të azilit nga Shtetet e Bashkuara për shkak të pandemisë deri të paktën në mesin e korrikut, raporotn Fox News, transmeton Insajderi.com.

Javën e kaluar, Andrea Leiner, një zëdhënëse e GRM, tha që ata kishin zbatuar masa në përpjekje për të zvogëluar rrezikun e përhapjes së virusit, por pranoi se ishte një sfidë me infeksionet e konfirmuara që shkatërrohen midis zyrtarëve të imigracionit amerikan dhe meksikan dhe në banorët në të dy anët e kufirit.

Ata kishin vendosur tenda 3 metra larg, duke i lënë të hapur për ajrosje dhe të gjithë flinin kokën te këmbët për të zvogëluar shanset e transmetimit të virusit ndërsa njerëzit flenë. /Insajderi.com/