COVID-19: Në Itali, vala e dytë tani është po aq vdekjeprurëse sa e para

COVID-19: Në Itali, vala e dytë tani është po aq vdekjeprurëse sa e para

Numri i njerëzve që vdesin me koronavirus në Itali në valën e dytë të infeksioneve tani ka tejkaluar numrin e regjistruar në të parën, një moment historik i zymtë që vjen mes masave të reja të bllokimit, transmeton Insajderi.

Sipas Institutit për Studime Politike Ndërkombëtare (ISPI) midis një shtatorit dhe 25 dhjetorit, 35,417 njerëz vdiqën me koronavirus, raporton Al Jazeera.

Kjo krahasuar me 35,376 njerëz nga 21 shkurt deri më 31 gusht – një periudhë që përfshinte kulmin e pandemisë në Itali, e cila ka qenë në epiqendrën e betejës së Evropës me virusin.

Në dhjetor, numri i përditshëm i vdekjeve ka qenë përsëri i lartë, midis 600 dhe 800 viktima çdo 24 orë. Ky realitet i sëmurë ka kujtuar shumë nga ditët më të këqija të pandemisë së Italisë.

Më tre dhjetor, 993 njerëz vdiqën me virusin brenda një dite – një numër rekord. Në një përpjekje për të ndaluar krizën, italianët janë të ndaluar të udhëtojnë midis rajoneve nga 25 dhe 26 dhjetor, periudha e Krishtlindjes, deri në një janar, Dita e Vitit të Ri. /Insajderi.com