Covid’19 – Hong Kongu në prag të shpërthimit të madh

Covid’19 – Hong Kongu në prag të shpërthimit të madh

Sistemi i spitaleve në Hong Kong mund të ballafaqohet me një kolapsim pas rritjes së fundit të rasteve me COVID-19, ka thënë kryetarja e qytetit, Carrie Lam, shkruan BBC, njofton Insajderi.

Ajo ka deklaruar se qyteti është “në prag të një shpërthimi të madh”, prandaj i ka lutur qytetarët që të qëndrojnë në shtëpi.

Rregullimet e reja, që përfshinë mbajtjen e detyrueshme të maskave, dhe mbylljen e restoranteve në mbrëmje, ka hyrë në fuqi të mërkurën.

Hong Kongu – që pati sukses më herët me menaxhimin e virusit – është duke raportuar tani rregullisht mbi 100 raste ditore.

Vetëm një muaj më parë rastet ditore shënonin nën 10./Insajderi.com