Dalin në pah raketat e përdorura në sulm ndaj bazave amerikane

Dalin në pah raketat e përdorura në sulm ndaj bazave amerikane

Agjensia e lajmeve Tasnim e Iranit, e cila është afër Trupave të Rojeve Revolucionare Islamike (IRGC), tha se raketat Fateh-313 dhe Qiam u përdorën në sulmin gjatë natës në bazën ajrore Al Asad të SH.B.A.-së.

Raketat balistike të prodhuara në vend kanë një interval prej 500 km (310 milje) dhe 800 km, përkatësisht, tha ai, raporton BBC, përcjell Insajderi.

Tasnim shtoi se forcat amerikane nuk arritën të përgjonin raketat e shkrepura nga Irani, sepse ato ishin të pajisura me koka kapëse, të cilat mund të shqetësojnë performancën normale të raketave anti-raketë.

Agjensia tha që kjo lejonte që raketat të shkaktonin “dhjetëra shpërthime” në bazë.

Ish Ministri iranian i Mbrojtjes, Hossein Dehqan tha në vitin 2013 se vendi kishte zhvilluar një “gjeneratë të re të raketave” të pajisur me koke grupesh.

Një raketë luftarake grumbull përmban disa koka luftarake, secila në gjendje të synojë një objektiv të ndryshëm.