Danimarka regjistron rekord të infektimeve me Covid-19

Danimarka regjistron rekord të infektimeve me Covid-19

Danimarka gjatë 24 orëve të fundit ka raportuar 1.367 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), shifër më e lartë një-ditore që nga shpërthimi i pandemisë, transmeton Insajderi.

Sipas autoriteteve shëndetësore, tetë persona të tjerë po ashtu vdiqën nga koronavirusi.

Rreth 255 persona janë duke u trajtuar aktualisht në spital, 40 prej të cilëve po trajtohen në kujdes intensiv dhe 23 në ventilator.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me COVID-19 në Danimarkë është 73.021, ndërsa ai i vdekjeve 797, raporton Anadolu Agency (AA).

Ndërkohë, rreth 57.075 persona janë shëruar nga koronavirusi deri më tani. /Insajderi.com