David Silva luan sot ndeshjen e fundit për Manchester City

David Silva luan sot ndeshjen e fundit për Manchester City

Mesfushori fantastik i Manchester City, David Silva, sot luan ndeshjen e fundit të tij me klubin nga Manchesteri, pas 10 viteve të kaluara tak ta.

David Silva ka njoftuar qysh në fillim të sezonit se ai po largohet nga City në fund të këtij sezoni dhe gjërat nuk kanë ndryshuar, pasi ai ka vendosur ta përfundoj karrierën e tij tek Citizens, raporton Insajderi.

Sot Manchester City luan ndeshjen e fundit në ligë për këtë sezon dhe Silva është pjesë e kësaj ndeshje. Ai ka të arritura të mëdha në këto 10 vitet e fundit tek City.

Statistikat dhe të arriturat e tij janë:

 • Sezone: 10
 • Paraqitje: 308
 • Fitore: 213
 • Gola: 60
 • Asistime: 93
 • Trofe të Ligës Premier: 4
 • Trofe të FA Cup: 2
 • Trofe të League Cup: 5
 • Ekipi i sezoni të Ligën Premier: 2 (2011/12, 2017/18)
 • Asistuesi më i mirë në Ligën Premier: 1 (2011/12)
 • Lojtari i sezonit te Man City: 1 (2016/17)
 • Lojtari i vitit nga lojtarët e Man Cityt: 1 (2011/12)./com