Dënim me vdekje për Donald Trump nga gjykata e Jemenit

Dënim me vdekje për Donald Trump nga gjykata e Jemenit

Donald Trump është dënuar me vdekje për krime të luftës nga një gjykatë në Jemen, njofton Insajderi.

Presidenti amerikan u dënua me nëntë të pandehur të tjerë duke përfshirë një mbret dhe princ saudit.

Çështja kundër të pandehurve vazhdoi në mungesë të tyre në Gjykatën e Specializuar Penale të drejtuar nga Houthi në guvernatorin e Saemenit të Jemenit dhe rezultoi në dënimin me vdekje kundër udhëheqësit të ShBA-së.

Gjykata lëshoi dënime me vdekje kundër Trump, Mbretit Saudit Salman, Princit të Kurorës Saudite, Komandantit të Forcës Ajrore Saudite Turki bin Bandar bin Abdulaziz dhe Presidentit të Jemenit Abedrabbo Mansour Hadi.

Nënkryetari i Jemenit Ali Mohsin Al-Ahmar, Kryeministri Ahmed bin Dagher, Ministri i Mbrojtjes Muhamed Al-Maqdishi dhe ish-Sekretari i Mbrojtjes i ShBA, James Mattis u dënuan gjithashtu me vdekje.

Gjykata vendosi gjithashtu që i akuzuari të paguante 10 miliardë dollarë për familjet e të vrarëve në sulmin ajror të vitit 2019.

Akuzat lidheshin me një sulm ajror i cili thuhet se goditi një autobus shkollor, duke vrarë 51 vetë, përfshirë 40 fëmijë. /Insajderi.com

Burimi: Daily Star