Dënohet me burg aktivistja saudite – kërkonte të drejtën e grave për vozitje të makinës

Dënohet me burg aktivistja saudite – kërkonte të drejtën e grave për vozitje të makinës

Këtë të hënë, një gjykatë në Arabinë Saudite dënoi Loujain al-Hathloul, një nga mbrojtësit më të shquar të të drejtave të grave në vend, me burg prej pesë vjet e tetë muaj pasi e dënoi atë për akuza të lidhura me terrorizmin, tha familja e saj në një deklaratë, shkruan Washington Post, transmeton Insajderi.

Grupet e të drejtave të njeriut thanë se akuzat bazoheshin vetëm në aktivizmin e Hathloul: kontaktet e saj me gazetarë, diplomatë dhe mbrojtës të tjerë të të drejtave të njeriut, si dhe thirrjet e saj për t’i dhënë fund një sistemi të “kujdestarisë” mashkullore në mbretëri, sipas aktakuzës.

Hathloul, 31 vjeçare, është e njohur për fushatat për të drejtën e grave Saudite për të drejtuar automjetin.

Ajo ka qenë në paraburgim që nga maji i vitit 2018 dhe u arrestua si pjesë e një grupi të avokatëve të shquar të të drejtave të grave, disa prej të cilëve u cilësuan si “tradhtarë” në mediat e lajmeve miqësore me qeverinë dhe fillimisht u akuzuan për ndihmën e armiqve të huaj të mbretërisë. /Insajderi.com