Detaje të reja të aksidentit tragjik të Kobe Bryant

Kobe Bryant dhe vajza e tij 13-vjeçare ishin duke shkuar në Akademinë Sportive Mamba të lojtarit legjendar të NBA kur helikopteri i tyre u rrëzua, raportojnë mediat amerikane.

Detaje të reja të aksidentit tragjik të Kobe Bryant

Ylli në pension i Los Angeles Lakers – i cili i dha vetes pseudonimin “Mamba e Zezë” – bashkë-themeloi strukturën e trajnimit për sportistët profesionistë dhe amatorë në Thousand Oaks në vitin 2018.

Bryant, 41-vjeç, dhe vajza e tij adoleshente Gianna Bryant ishin në rrugën e tyre për një lojë basketbolli atje, kur helikopteri i tyre u rrëzua rreth orës 10 sipas kohës lokale, në kodrat mbi Calabasas, raporton ESPN.

Edhe tre persona të tjerë në bord të helikopterit humbën jetën gjithashtu.

Gianna pritej të luante në lojë, pjesë e një turneu në Seritë e Mamba Cup, me Bryant duke vepruar si trajner, tha drejtori i ekipit Lady Mavericks, Evelyn Morales, për CNN.

Të gjitha lojërat që ishin planifikuar të zhvilloheshin në qendrën e trajnimit të dielën, raportohet se janë anuluar.

Për dy vitet e fundit, Bryant kishte trajnuar ekipin e basketbollit të Unionit Atletik të Amatorëve të Gianna në objekt, sipas një artikulli të USA Today të botuar javën e kaluar.

Bryant mbajti një kamp mini-trajnimi në qendër verën e kaluar për një pjesë të vogël të lojtarëve të NBA, përfshirë Kawhi Leonard, Kyrie Irving dhe Isaiah Thomas. Ai mbajti një samit të ngjashëm atje këtë muaj për lojtarët e WNBA.