Dhjetëra besimtarë të krishterë të vdekur në një sulm në Egjipt

Dhjetëra besimtarë të krishterë të vdekur në një sulm në Egjipt

Së paku 23 njerëz janë vrarë dhe 25 të tjerë janë plagosur pasi një person i armatosur kishte shtënë me armë drejt një autobusi i cili transportonte të krishterë vendas në Egjiptin qendror, raportojnë mediat shtetërore të Egjiptit, shkruan BBC News.

Incidenti ka ndodhur në provincën e Minyas, 250km në jug të Kairos, përderisa autobusi ishte nisur për në kishë.

Kanë ndodhur një numër i sulmeve drejt të krishterëve në muajt e fundit të bëra me pretendim nga militantët e Shtetit Islamik.

Dy bombardime vetëvrasëse me shënjestër kishat në Tanta dhe Aleksandri më 9 prill lanë së paku 46 njerëz të vdekur. /Insajderi.com