Dhjetëra palestinezë lëndohen dhe arrestohen në përplasje me policinë izraelite

Dhjetëra palestinezë lëndohen dhe arrestohen në përplasje me policinë izraelite

Dhjetëra adhurues palestinezë janë plagosur në përleshjet me policinë izraelite në Xhaminë Al-Aqsa në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit lindor të, ndërsa tensionet disa-javore midis Izraelit dhe Palestinezëve mbi Jeruzalemin u rritën përsëri, raporton Al Jazeera.

Më parë gjatë ditës, dhjetëra mijëra adhurues palestinezë u mblodhën në xhami të Premten e fundit të Ramazanit dhe shumë qëndruan për të protestuar në mbështetje të Palestinezëve që përballen me dëbimin nga shtëpitë e tyre në tokën e okupuar nga Izraeli të pretenduar nga kolonët hebrenj.

Gjatë javës së kaluar, banorët e Sheikh Jarrah, si dhe aktivistë palestinezë dhe të solidaritetit ndërkombëtar, kanë marrë pjesë në vigjilencat e natës për të mbështetur familjet palestineze nën kërcënimin e zhvendosjes së detyruar.

Policia dhe forcat kufitare izraelite kanë sulmuar ulëset duke përdorur ujë të dobët, gaz lotsjellës, plumba të veshur me gome dhe granata goditëse gjatë ditëve të fundit. Dhjetëra palestinezë janë arrestuar. /Insajderi.com