Dhjetëra persona regjistrohen të vdekur nga sulmet e Houthi, ndërsa rebelët përparojnë në Marib të Jemenit

Dhjetëra persona regjistrohen të vdekur nga sulmet e Houthi, ndërsa rebelët përparojnë në Marib të Jemenit

Rebelët Houthi të Jemenit kanë bërë fitime të rëndësishme në betejën për bastionin e fundit të qeverisë në veri, duke përparuar afër qendrës së qytetit Marib megjithë viktimat e mëdha, thanë burimet ushtarake të dielën, transmeton Insajderi.

Rebelët morën kontrollin e plotë të fushës së betejës veriperëndimore në Kassara dhe bënë përparim në vijat e frontit perëndimor pavarësisht sulmeve ajrore nga koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite që mbështet qeverinë e Jemenit, thanë ata, raporton Al Jazeera.

Marib dhe fushat e tij përreth naftës përbëjnë xhepin e fundit të rëndësishëm të territorit të mbajtur nga qeveria në veri, pjesa tjetër e së cilës është nën kontrollin e rebelëve, përfshirë kryeqytetin Sanaa.

Luftimet e ashpra kanë vrarë të paktën 65 njerëz vetëm gjatë dy ditëve të fundit, duke përfshirë rreth 26 persona besnikë, mes tyre katër oficerë, thanë burime qeveritare për agjencinë e lajmeve AFP.

Houthët e lidhur me Iranin rrallë zbulojnë humbjet e tyre.

Me Houthis që morën kontrollin e frontit Kassara, beteja u zhvendos në zonën Al-Mil, 6 km (4 milje) nga qendra e Marib dhe qendra e saj e popullsisë, thanë ata.

Sidoqoftë, malet përreth Al-Mil mbeten një pengesë e frikshme për rebelët që filluan fushatën e tyre për qytetin Marib në shkurt.

Burime qeveritare thanë se Houthët erdhën me qindra përforcime ditët e fundit për të arritur fitimet, duke përdorur motorë pasi koalicioni synoi automjetet e tyre ushtarake. /Insajderi.com