Diplomati iranian: Ndalesa e udhëtimit e SHBA-ve është për “keqardhje”

Diplomati iranian: Ndalesa e udhëtimit e SHBA-ve është për “keqardhje”

Ministri i jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, e ka dënuar vendimin e Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara për ripëtritjen e pjesërishme të ndalesës së përkohshme të presidentit amerikan, Donald Trump, për udhëtarët nga gjashtë vende me popullatë shumicë myslimane.

“Është për keqardhje, pasi shtetasit e vendeve në këtë listë kurrë nuk kanë marrë pjesë në çfarëdo akti terrorist kundër Shteteve të Bashkuara dhe tash ata ndëshkohen për aktet e terrorizmit nga shtetasit e vendeve të tjera, që nuk janë në listë”, tha sot në Berlin ministri Zarif.

Ndalesa e udhëtimit “nuk ndihmon, nuk e shton sigurinë e askujt”, tha Zarif.

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Iranin për mbështetje të terrorizmit.

Teherani i mbështet grupet siç janë Hamasi në Rripin e Gazës dhe milicinë shiite Hezbollah në Liban, që nga Departamenti amerikan i shtet konsiderohen organizata terroriste.

Gjykata Supreme amerikane dje e rrëzoi një vendim të gjykatës më të ulët, për bllokimin e pezullimit 120 ditësh të programit amerikan për refugjatë dhe të ndalesës së udhëtimit në Shtetet e Bashkuara për 90 ditë, të vizitorëve nga Irani, Libia, Somalia, Sudani, Siria dhe Jemeni.

Këtë zhvillim presidenti Trump e shpalli “fitore të qartë për sigurinë tonë kombëtare”, njofton rel.

Departamenti amerikan i shtetit ka njoftuar se ndalesën e udhëtimit do ta zbatoj prej mëngjesit të 29 qershorit.