Dita e 12-të e luftës: Rusia ka vrarë të paktën 8 persona në Kharkiv gjatë 24 orëve të fundit, thonë autoritetet ukrainase

Dita e 12-të e luftës: Rusia ka vrarë të paktën 8 persona në Kharkiv gjatë 24 orëve të fundit, thonë autoritetet ukrainase

Të paktën tetë persona kanë vdekur si rezultat i bombardimeve ruse të zonave të banuara në qytetin verilindor të Kharkivit gjatë 24 orëve të fundit, tha në një deklaratë të hënën Shërbimi i Urgjencës i Ukrainës, shkruan CNN.

Shërbimi i Urgjencës tha se një bombë që ndodhi rreth orës 19:15 me kohën lokale të dielën (12:15 pasdite ET) “shkatërruan plotësisht ose pjesërisht” ndërtesa banimi shumëkatëshe, ndërtesa administrative, institucione mjekësore, institucione arsimore dhe konvikte.

Gjithashtu ka pasur zjarre në shkallë të gjerë në 21 ndërtesa në pjesën qendrore të qytetit, tha Shërbimi i Emergjencave.

Rreth 200 njerëz u shpëtuan dhe u evakuuan nga ekipet e shpëtimit gjatë zjarreve.

Autoritetet janë ende duke mbledhur informacione për viktima të tjera të mundshme.