Dita e 19-të e luftës: Bisedimet Rusi-Ukrainë do të rifillojnë sot – Ja çfarë dimë

Dita e 19-të e luftës: Bisedimet Rusi-Ukrainë do të rifillojnë sot – Ja çfarë dimë

Sulmet ajrore ruse goditën afër kufirit të një anëtari të NATO-s dhe Moska i kërkoi Kinës ndihmë ushtarake në Ukrainë, tha një zyrtar i lartë amerikan.

Këtu janë zhvillimet më të fundit:

Rusia zgjerohet në perëndim: Sulmet ajrore ruse goditën një bazë të madhe ushtarake pranë qytetit perëndimor të Lviv, i cili është afër kufirit polak, duke vrarë 35 njerëz dhe duke lënë më shumë se 130 në spital të dielën. Më shumë se 30 raketa të lëshuara nga avionë luftarakë mbi detet e Zi dhe Azov kishin goditur bazën ushtarake, sipas një deklarate të qeverisë ukrainase. Ndërsa Rusia zgjeron ofensivën e saj në Ukrainën perëndimore, Presidenti Volodymyr Zelensky thotë se “është vetëm çështje kohe para se raketat ruse të bien” në territorin e NATO-s.

Duke kërkuar ndihmën e Kinës:  Rusia i ka kërkuar Kinës mbështetje ekonomike dhe ndihmë ushtarake në Ukrainë, duke përfshirë dronët, thanë të dielën dy zyrtarë amerikanë. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se zhvillimi është një “shqetësim” dhe SHBA-ja ia ka bërë të qartë Pekinit se do të ketë “absolutisht pasoja” për përpjekjet “në shkallë të gjerë” për t’i dhënë Kremlinit një zgjidhje për sanksionet e SHBA. Sullivan do të takohen me homologët kinezë në Romë të hënën për bisedime.

Bisedimet e Ukrainës dhe Rusisë do të vazhdojnë të hënën:  Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podoliak postoi në  Twitter  të dielën bisedimet midis zyrtarëve ukrainas dhe rusë do të zhvillohen të hënën përmes video.

Hetimi për tradhti: Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës ka hapur një hetim për tradhti ndaj Galina Danilchenko, kryebashkiakut të sapovendosur të Melitopolit të pushtuar nga Rusia. Danilchenko u emërua kryetar i bashkisë së Melitopolit  pasi kryetari i zgjedhur, Ivan Fedorov , u arrestua nga njerëz të armatosur të premten dhe u akuzua për vepra terrorizmi. Të dielën, Danilchenko tha në një video televizive se “kanalet televizive ruse” do të fillonin transmetimin në rajon.

Ukraina është ndërprerë: Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se forcat ruse kanë bllokuar bregun e Detit të Zi të Ukrainës, duke e shkëputur vendin nga tregtia ndërkombëtare detare.

Stafi i Çernobilit: Stafi në termocentralin bërthamor të Çernobilit është aq i lodhur saqë kanë ndaluar së kryeri riparimin dhe mirëmbajtjen e pajisjeve të lidhura me sigurinë, tha Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA). 211 personeli teknik dhe rojet nuk kanë qenë ende në gjendje të rrotullohen nga objekti që kur forcat ruse hynë në vend. Ukraina arriti të rifillojë furnizimin me energji elektrike në Çernobil të dielën.

Situata e rëndë në Mariupol:  Administrata e qytetit konfirmoi të dielën mbrëma një kolonë e madhe ndihash humanitare e destinuar për qytetin e rrethuar  nuk kishte mbërritur dhe ishte ende e bllokuar në Berdyansk, rreth 50 milje në perëndim. Berdyansk mbahet nga Rusia. Një banor i Mariupolit  pikturoi një pamje të zymtë  të situatës në qytet në një video ditar të postuar në Twitter, duke thënë se “bota nuk e di se çfarë po ndodh këtu… Ky është tmerr.”