Dita e 29-të e luftës: Një muaj nga nisja e luftës në Ukrainë

Dita e 29-të e luftës: Një muaj nga nisja e luftës në Ukrainë

Lufta njëmujore e Rusisë kundër Ukrainës ka vrarë mijëra njerëz, ka zhvendosur miliona refugjatë dhe ka shkatërruar qytete, por forcat e saj të armatosura mbeten kryesisht të frustruara nga rezistenca e ashpër ukrainase, shkruan Al Jazeera.

Më 24 shkurt, Presidenti rus Vladimir Putin filloi një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës – ofensiva më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore – dhe nënkuptoi mundësinë e përshkallëzimit bërthamor nëse Perëndimi ndërhynte.

Pasi forcat e armatosura ruse nuk ishin në gjendje të merrnin kontrollin e Ukrainës me një ofensivë rrufe në javën e parë të luftës, ata e zhvendosën strategjinë në bombardimin e qyteteve me artileri, sulme ajrore dhe raketa.

Objektivat civile, duke përfshirë spitalet, kishat dhe banesat janë goditur, duke bërë që presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden ta quajë Putinin “kriminel lufte”.

Forcat ruse kanë goditur vazhdimisht kryeqytetin, Kiev, por nuk kanë arritur të rrethojnë qytetin.

Qyteti portual i rrethuar jugor i Mariupolit është goditur më rëndë, duke iu nënshtruar bombardimeve javë të tëra që kanë vrarë të paktën 2,300 njerëz dhe kanë shkatërruar pjesën më të madhe të qytetit, sipas zyrtarëve ukrainas.

Rreth 100 mijë civilë mbeten të bllokuar në qytet pa ujë të rrjedhshëm, energji elektrike ose ngrohje, dhe me furnizime ushqimore në pakësim.

Vetëm një qytet i madh, Kherson, ka rënë në duart e rusëve.

Numri i të vdekurve të luftës është i paqartë, por presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy  – tha të mërkurën se mijëra njerëz janë vrarë, duke përfshirë të paktën 121 fëmijë ukrainas.

Teksa – Ukraina thotë se ka vrarë 14 mijë ushtarë rusë dhe ka shkatërruar qindra tanke, automjete të blinduara, artileri dhe avionë.

Edhe vlerësimet konservatore amerikane vlerësojnë të paktën 7,000 rusë të vdekur.

Kombet e Bashkuara thonë se më shumë se 3.6 milionë ukrainas janë larguar tani nga vendi dhe 6.5 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda Ukrainës.

Lufta ka tronditur gjithashtu ekonominë globale dhe rendin gjeopolitik.

Sanksionet ekonomike të një shkalle të vendosur kurrë më parë për një ekonomi prej 1.5 trilion dollarësh do ta dërgojnë Rusinë në recesion të thellë këtë vit.

Banka Botërore paralajmëron se vendi është tani në “territorin e paracaktuar”.

Biden udhëton në Evropë të mërkurën me propozime të reja për sanksione, duke përfshirë peshimin nëse Rusia mund të përjashtohet nga blloku i kombeve të Grupit të 20 (G20).

Megjithatë, Kremlini këmbëngul se lufta e tij do të planifikojë dhe se Rusia nuk do të ndalojë së luftuari derisa të ketë arritur qëllimet e saj strategjike.