Autoritetet ukrainase po përgatiten për një ofensivë të madhe të parashikuar në lindje të vendit, me një gjeneral të ri" />

Dita e 47-të e luftës: Të rejat e fundit nga Kievi

Dita e 47-të e luftës: Të rejat e fundit nga Kievi

Autoritetet ukrainase po përgatiten për një ofensivë të madhe të parashikuar në lindje të vendit, me një gjeneral të ri që drejton forcat ruse, shkruan CNN.

Ukraina është “gati”: Gjatë një fjalimi të dielën mbrëma drejtuar kombit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi se Rusia do të nisë veprime luftarake në shkallë të plotë në lindje, por tha: “ne jemi gati”. Ai gjithashtu akuzoi udhëheqjen ruse për “gënjeshtër” në një përpjekje për të zhvendosur përgjegjësinë për luftën. “Ata kanë shkatërruar jetët e miliona njerëzve. Ata filluan një luftë në shkallë të gjerë dhe sillen sikur ne jemi fajtorë për këtë”, tha ai.

Sulmi në stacionin e trenit: Numri i të vdekurve është rritur në 57 nga një sulm me raketa ruse të premten në një stacion hekurudhor në Kramatorsk që po përdorej nga civilët që përpiqeshin të largoheshin nga luftimet. Operacionet e pastrimit në vend kanë filluar, me punëtorët që mbledhin mbeturina, dokumente të shpërndara dhe mbetje njerëzore.

Bisedimet Rusi-Ukrainë: Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha të dielën se do të ishte “jashtëzakonisht e vështirë” të mendohej edhe për negociatat pas mizorive të supozuara ruse, duke përmendur Kramatorsk dhe qytetin e Bucha, ku kryebashkiaku vlerëson se rreth  300 njerëz vdiqën  nën pushtimin rus. . Megjithatë, tha Kuleba, nëse bisedimet mund të ndihmojnë në parandalimin e “të paktën një masakër… duhet ta shfrytëzoj këtë mundësi.”

Korridoret e evakuimit: Nëntë rrugë u ranë dakord për të dielën, duke mbuluar rajonet e Donetsk, Luhansk dhe Zaporizhzhia.

Gjenerali i ri: Presidenti rus Vladimir Putin ka emëruar një gjeneral të ri për të drejtuar luftën pasi trupat nuk arritën të merrnin Kievin, sipas zyrtarëve amerikanë dhe evropianë. Gjenerali i ri ishte komandanti i parë i operacioneve ushtarake të Rusisë në Siri, pasi Putin dërgoi trupa atje në shtator 2015 për të mbështetur regjimin sirian. Nën komandën e gjeneralit, avionët rusë rrethuan Alepon lindore të kontrolluar nga rebelët, duke shkaktuar viktima të mëdha civile.

Ndryshimi i ndërrimit bërthamor: Stafi në termocentralin bërthamor të Çernobilit ka kryer vetëm rotacionin e dytë që nga fillimi i pushtimit. Forcat ruse u tërhoqën nga uzina më 31 mars dhe tani është nën kontrollin e Ukrainës – por rusët lanë laboratorët dhe pajisjet e shkatërruara dhe të plaçkitura, thonë autoritetet. /Insajderi