Trupat ruse po vazhdojnë të bllokojnë forcat në Kharkiv të Ukrainës. Forcat ruse po vazhdojnë të bllokojnë pjesërish" />

Dita e 58-të e luftës – Ushtria ukrainase: Trupat ruse po vazhdojnë të bllokojnë forcat në Kharkiv

Dita e 58-të e luftës – Ushtria ukrainase: Trupat ruse po vazhdojnë të bllokojnë forcat në Kharkiv

Trupat ruse po vazhdojnë të bllokojnë forcat në Kharkiv të Ukrainës.

Forcat ruse po vazhdojnë të bllokojnë pjesërisht Kharkivin, ka bërë të ditur ushtria ukrainase në përditësimin e saj të përditshëm të premten, raporton “BBC”.

Njësitë ruse po përpiqeshin të depërtonin më në jug nga qyteti Izyum në provincën Kharkiv, për të rrethuar grupimin e trupave ukrainase në rajonin e Donbass.

Ukraina ka zmbrapsur gjithashtu 10 sulme në rajonet Donetsk dhe Luhansk të enjten, sipas ushtrisë vendase.

Në të gjitha pjesët lindore të frontit, trupat ruse intensifikuan sulmet në 24 orët e fundit, veçanërisht në zonat e Zarechny, Rubezhny, Popasnaya, Novotoshkovsky dhe Marinka.

Ukraina tha se kishte rrëzuar 15 avionë rusë në 24 orët e fundit.

Përndryshe, në Ukrainë po zhvillohet një luftë e ashpër gjatë javëve të fundit, pas ofenzivës ruse.

Kurse, lufta tani është në ditën e 58-të të saj, që pres se filloi më 24 shkurt të këtij viti.