Raketat e përdorura mund të kenë qenë të epokës sovjetike – por dëmi që ata shkaktuan ishte ende i madh. Në pamjet " />

Dita e 76-të e luftës: Goditet me raketa një qendër tregtare në Odesa – ka të vdekur dhe të lënduar

Dita e 76-të e luftës: Goditet me raketa një qendër tregtare në Odesa – ka të vdekur dhe të lënduar

Raketat e përdorura mund të kenë qenë të epokës sovjetike – por dëmi që ata shkaktuan ishte ende i madh.

Në pamjet e postuara në internet nga ushtria ukrainase, zjarrfikësit mund të shihen duke shkelur nëpër rrënojat e asaj që dikur ishte një qendër tregtare dhe një magazinë.

Tymi i dendur dhe i zi mbushi qendrën e portit historik. Por për shkak të shtetrrethimit, rrugët ishin bosh kur raketat goditën në orën 22:30.

Autoritetet thonë se një person ka vdekur dhe pesë të tjerë janë dërguar në spital.

Sulmet ndodhën vonë të hënën, në të njëjtën ditë që presidenti i Këshillit Evropian kishte qenë në qytet.

Charles Michel tha se kishte parë kapanone plot me grurë, grurë dhe misër në Odesa që ishte gati për eksport – por të bllokuar.

Kërcënimi për sigurinë globale të ushqimit ishte diçka e theksuar nga Presidenti Zelensky në fjalimin e tij të natës.

Ai tha se pa eksportet e Ukrainës, dhjetëra vende… ishin “tashmë në prag të mungesës së ushqimit” dhe se situata mund të “bëhej, sinqerisht, e frikshme”.

Përndryshe, në Ukrainë po zhvillohet dita e 76-të e luftës, që prej se filloi më 24 shkurt të këtij viti./Insajderi.com