Dita e 98-të e luftës: Zelensky: Ukraina po humb deri në 100 ushtarë çdo ditë

Dita e 98-të e luftës: Zelensky: Ukraina po humb deri në 100 ushtarë çdo ditë

Ukraina po humbet 60 deri në 100 ushtarë çdo ditë.

Kështu tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë të martën.

Situata në lindje të Ukrainës është shumë e vështirë. Ne po humbasim 60 deri në 100 ushtarë çdo ditë dhe rreth 500 të plagosur në luftime”, tha Zelensky.

Presidenti tha gjithashtu se dërgesat e grurit po bllokohen nga Rusia në Detin e Zi, shkruan CNN.

“Aktualisht, 22.5 milionë tonë drithë janë bllokuar nga Rusia”, tha Zelensky.

“Për ta zhbllokuar këtë territor me dalje në det, me dalje në ujë, me dalje popullit tonë, duhet të luftojmë dhe duhet të kemi armë me rreze efektive deri në 120-140 kilometra”.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden njoftoi një paketë të re sistemesh raketash që do të dërgohen në Ukrainë. Zyrtarë të lartë të administratës thanë se sistemet e raketave do të kenë aftësinë për të lëshuar raketa deri në 80 kilometra, shumë më pak se armatimet me rreze të gjatë që ka kërkuar Zelensky, por shumë më e madhe se çdo gjë që Ukraina është dërguar deri më sot.

Zelensky ishte i bindur se raketat do të përdoreshin në Ukrainë, jo në tokën ruse.

“Unë e di që disa nga njerëzit në Shtetet e Bashkuara po thonë, ose njerëzit në Shtëpinë e Bardhë thonë, ne mund t’i përdorim ata për të sulmuar Rusinë: Shiko, ne nuk po planifikojmë të sulmojmë Rusinë. Ne nuk jemi të interesuar për Federata Ruse. Ne nuk po luftojmë në territorin e tyre,” tha Zelensky.

Tutje, ai tha se për të zhbllokuar qytetet, kanë nevojë për atë municion që mun të arrijë deri në 100 kilometra.