Djaloshi viktimë e bullizmit akuzohet se është 18-vjeçar dhe se është mjaft i pasur

Djaloshi viktimë e bullizmit akuzohet se është 18-vjeçar dhe se është mjaft i pasur

Kur nëna e Quaden Bayles, një djalë australian me një formë xhuxhi, postoi një video të djalit të saj në Facebook, ku ai qau se ishte ngacmuar në shkollë dhe tha se dëshironte t’i jepte fund jetës, ajo me siguri kishte një ide se ajo mund të bëhej virale.

Nëna e tij, Yarraka Bayles, kishte postuar në internet për djalin e saj më parë, duke arritur të paktën një farë viraliteti në të kaluarën, duke u shfaqur disa herë në televizionin Australian për të rritur vetëdijen për gjendjen e djalit të saj.

“Kjo është cfare bullizmi bën”, tha Bayles në videon e postuar në Facebook, e cila nga ajo kohë ka mbledhur më shumë se 24 milionë shikime. “A mund t’i edukoni fëmijët tuaj, familjet tuaja, miqtë tuaj?”

Në më pak se një ditë, një GoFundMe krijuar nga komediani amerikan Brad ëilliams, i cili ka akondroplasi – të njëjtën formë të xhuxhit si Quaden – mblodhi më shumë se 366,000 dollarë nga 16.500 donatorë unikë në të gjithë botën. Dhurimet do të shkojnë për Quaden dhe nënën e tij për të vizituar Disneyland në Kaliforni, sipas faqes GoFundMe krijuar nga komediani.

Edhe aktori Hugh Jackman u përfshi. Videoja ishte virale, dhe si me çdo prirje virale, veçanërisht aty ku ka para të përfshira, u ngrit komploti dhe filloi të trendohej në Tëitter.

Kur GoFundMe pati një sukses të papritur, interneti u përmbys, duke shpikur teori të pabazuara të komplotit për epokën e Quaden, shkruan IndeksOnline

“Ju të gjithë se njerëzit mblodhën mbi 200,000 dollarë për 9-vjecarin dhe disa i kushtuan vëmendje ???”, ka shkruar një person në Tëitter, duke fituar gati 300 retëeet. “Ai është 18-vjec dhe është mjaft i pasur dhe i famshëm në Instagram” shkroi tutje.

Në klip, ai dhe nëna e tij diskutojnë gjithashtu një klip të mëparshëm viral të Quaden nga tetori 2014.

“Kjo është kur gjërat filluan të ndryshojnë për ne,” tha nëna e Quaden në videon gati 5-vjeçare.

Shiko edhe: