Donald Trump i kthehet “fuqishëm” fushatës pas mposhtjes së Covid 19

Donald Trump i kthehet “fuqishëm” fushatës pas mposhtjes së Covid 19

Presidenti ShBA-së, Donald Trump, u kthye në shtegun e fushatës në Florida të hënën për herë të parë që kur njoftoi diagnozën e tij me COVID-19 – duke u paraqitur në një tubim në natyrë pa një maskë mbrojtëse dhe duke lëvduar administrimin e tij të pandemisë së coronavirusit.

Trump i hodhi maska ​​turmës ndërsa hyri në tubimin e aeroportit në Sanford dhe vazhdimisht foli për shërimin e tij nga COVID-19.

“Unë e kalova atë tani. Ata thonë se jam imun. Ndihem kaq i fuqishëm ”, u tha Trump mijëra mbështetësve që qëndronin krah për krah, shumica pa maska ​​mbrojtëse, shkruan Reuters, transmeton Insajderi.

“Unë do të puth djemtë dhe gratë e bukura. Thjesht do të të jap një puthje të madhe dhjamore ”, shtoi ai, duke bërë masën të qeshnin.

Kthimi i Trump në tubimet elektorale, u bë pasi sondazhet e reja treguan se ai humbi më shumë terren ndaj rivalit demokrat Joe Biden në dy shtete të cilat mund të vendosnin garën e 3 nëntorit.

Kritikët kanë fajësuar Trumpin në dështimin për të inkurajuar mbështetësit në ngjarjet e fushatës, madje edhe stafin e Shtëpisë së Bardhë, që të mbajnë maska ​​mbrojtëse dhe t’u përmbahen udhëzimeve të distancimit social.

Të paktën 11 ndihmës të afërt të Trump kanë dalë pozitiv për coronavirusin, i cili ka infektuar më shumë se 7.8 milion njerëz në Shtetet e Bashkuara, ka vrarë më shumë se 214,000 dhe ka hequr miliona nga puna./Insajderi.com.