Dubai tregon planin ekonomik prej 8.7 trilionë dollarësh

Dubai tregon planin ekonomik prej 8.7 trilionë dollarësh

Dubai njoftoi të mërkurën një plan të madh ekonomik prej 8.7 trilion dollarësh për dekadën e ardhshme, që synon tregtinë, investimet e huaja dhe vendin e tij në hartë si një qendër globale.

“Dubai do të renditet si një nga katër qendrat më të mira financiare globale me një rritje të IHD-ve në mbi 650 miliardë AED (177 miliardë dollarë) gjatë dekadës së ardhshme”, shkroi në Twitter, Sheikh Mohammed bin Rashid al Maktoum.

Postimi përshkruante disa nga 100 projektet e ardhshme transformuese të përfshira në udhërrëfyesin ekonomik dhjetëvjeçar. Ato përfshijnë rritjen e tregtisë së jashtme në 25.6 trilion dirhemë nga 14.2 trilion dirhemë në dekadën e fundit, gati dyfishimin e investimeve të huaja direkte vjetore në 60 miliardë dirhemë në vit dhe rritjen e shpenzimeve qeveritare nga 512 miliardë dirhemë në dekadën e fundit në 700 miliardë në dekadën e ardhshme.

Plani synon gjithashtu të rrisë investimet e sektorit privat nga 790 miliardë dirhemë në dekadën e fundit në 1 trilion në dekadën e ardhshme dhe premtoi 100 miliardë dirhemë në kontribute vjetore në ekonomi nga projektet e transformimit dixhital.

Dubai synon të dyfishojë madhësinë e ekonomisë së tij në dekadën e ardhshme dhe të bëhet një nga “3 qytetet më të mira ekonomike në mbarë botën”, thuhet në tweet-in e Sheikh-ut.

Lajmi vjen vetëm pak ditë pasi Dubai njoftoi përfundimin e taksës së madhe prej 30% mbi alkoolin, një lëvizje që duket se është bërë për të nxitur turizmin dhe biznesin. Vitet e fundit, emirati – i cili është kryeqyteti fantastik tregtar dhe turistik i Emirateve të Bashkuara Arabe të pasura me naftë – ka zbatuar një sërë reformash që synojnë ta bëjnë atë më tërheqës për të huajt dhe kompanitë ndërkombëtare për të jetuar dhe investuar.

Madhësia e madhe e qëllimeve ekonomike të qytetit mund të tërheqë skepticizëm, por ekspertët e financave në Dubai besojnë se ato janë të arritshme.

“Është ambicioze, por nuk ka asnjë arsye për të dyshuar në këto objektiva duke pasur parasysh historinë ekonomike të Dubait dhe të dhënat e reformave”, tha për CNBC Tarek Fadlallah, CEO i Lindjes së Mesme në Nomura Asset Management.

Dubai ka qenë prej kohësh një qendër rajonale për Lindjen e Mesme, por kohët e fundit ka bërë ndryshime për t’u integruar më tej me pjesë të tjera të botës. Është shtëpia e një popullsie të larmishme prej 90% të emigrantëve dhe për shumë vite ka ofruar stile jetese të krahasueshme me ato në botën perëndimore – së bashku me plazhet, pa taksë mbi të ardhurat dhe një nga nivelet më të ulëta të krimit në botë.

Një prezantim i hershëm i vaksinave për të gjithë popullsinë e tij në fillim të vitit 2021 i lejoi Dubait t’i kthehej “jetës normale” gjatë pandemisë shumë më shpejt se shumica e vendeve të tjera, duke tërhequr valë banorësh dhe vizitorësh të rinj.

Sektori i saj i pasurive të paluajtshme aktualisht po lulëzon dhe Dubai u rendit kohët e fundit si një nga dhjetë qytetet më të mira në botë për emigrantët për të jetuar dhe punuar, shkruan CNBC.

Ndërsa pjesa më e madhe e botës shikon përpara një 2023 të zymtë dhe të rënduar, me parashikime të recesioneve të përhapura, kostove të larta të energjisë dhe rritjes së ngadaltë ekonomike, shtetet e Gjirit në përgjithësi janë të vendosura të lulëzojnë, thotë Fadlallah i Nomura-s.