Duke mohuar fitoren e Biden-it, Pompeo niset drejt Evropës

Duke mohuar fitoren e Biden-it, Pompeo niset drejt Evropës

Pasi refuzoi të pranojë humbjen e Presidentit Donald Trump në zgjedhjet e javës së kaluar, Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo po largohet të premten në një udhëtim në Evropë dhe Lindjen e Mesme, në vendet ku udhëheqësit të gjithë kanë përgëzuar ish-zëvendës presidentin Joe Biden për fitoren e tij, njofton AP, transmeton Insajderi.

Udhëtimi në shtatë kombe synon të përmbajë përparësitë e administratës në largim të Trump, veçanërisht politikat e saj anti-Kinë e Iran dhe do të përfshijë vizita në vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor që janë shmangur nga sekretarët e mëparshëm të shtetit.

Por çështjet e zakonshme të politikës së jashtme ka të ngjarë të eklipsohen nga momenti i jashtëzakonshëm në politikën globale: Pjesa më e madhe e botës ka pranuar rezultatet e zgjedhjeve të Amerikës, ndërsa diplomati i lartë i Shteteve të Bashkuara – si dhe presidenti i saj dhe shumë nga Partia e tij Republikane – nuk kanë bërë.

Turneu njëjavor i Pompeo e çon atë në Francë, Turqi, Gjeorgji, Izrael, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katar dhe Arabinë Saudite. Udhëheqësit e secilit prej atyre vendeve e kanë uruar publikisht Biden-in. /Insajderi.com