Dy agjentë të FBI-së u vranë dhe tre të tjerë u plagosën gjatë hetimit të një rasti në Florida

Dy agjentë të FBI-së u vranë dhe tre të tjerë u plagosën gjatë hetimit të një rasti në Florida

FBI konfirmoi të martën se dy agjentë të saj u vranë dhe tre të tjerë u plagosën ndërsa po vuanin një urdhër kërkimi në një rast abuzimi të fëmijëve në Sunrise, Florida, transmeton Insajderi.

“Dy agjentë të FBI-së kanë vdekur dhe tre janë plagosur. Dy agjentë të plagosur u transportuan në spital dhe janë në gjendje të qëndrueshme. Emrat e të ndjerit nuk do të bëhen të ditur në këtë kohë”, tha FBI në një deklaratë.

Prokurori i Përgjithshëm Monty Wilkinson u informua për të shtënat dhe po monitoronte nga afër situatën të martën, i tha një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë agjencisë së lajmeve Associated Press.

Të shtënat ndodhën në 06:00 EST (11:00 GMT) të martën. Miami Herald raportoi se policia lokale tha se një burrë i dyshuar për posedim të pornografisë së fëmijëve mbeti brenda rezidencës së tij në një kompleks apartamentesh në periferi të Miamit.

I dyshuari u vra, tha FBI-ja në deklaratën e tyre.

“Në përputhje me politikën e FBI-së, incidenti i të shtënave është nën hetim nga Divizioni i Inspektimit i FBI”, tha agjencia.

“Procesi i rishikimit është i plotë dhe objektiv dhe kryhet sa më shpejt që të jetë e mundur në rrethana”.

Ndërsa çështja është nën hetim, asnjë informacion i mëtejshëm nuk do të lëshohet, tha FBI.

FBI, agjencia federale e zbatimit të ligjit të SHBA, rrallë sheh agjentët e saj të vrarë nga të shtënat me armë gjatë kryerjes së detyrës.

Viktima më e fundit e qëllimit të agjencisë ishte agjenti special Charles Leo Reed, “i cili vdiq në 22 Mars 1996 nga plagët me armë të marra në lidhje me një hetim të fshehtë të drogës”, thotë FBI në faqen e saj “Muri i Nderit” që përkujton agjentët e rënë. /Insajderi.com