Dy të vrarë dhe 317 të plagosur në festën e Asad-it për fitoren në zgjedhje

Dy të vrarë dhe 317 të plagosur në festën e Asad-it për fitoren në zgjedhje

Të paktën dy njerëz janë vrarë dhe 317 janë plagosur në një të shtënë me armë zjarri duke festuar fitoren e zgjedhjeve të presidentit sirian, Bashar al-Assad, transmeton Insajderi.

Viktimat u vranë nga plumbat e hedhur rastësisht nga mbështetësit e Assadit, shkruan ‘The Assam Tribune’.

Asad fitoi zgjedhjet për herë të katërt , duke fituar 95.1 për qind të votave dhe një mandat të ri shtatë-vjeçar.

Udhëheqësi 55-vjeçar ka qeverisur Sirinë që nga viti 2000, dhe mori pushtetin nga babai i tij, Hafez, i cili sundoi nga 1971 në vitin 2000.

Assad, me ndihmën e Rusisë dhe Iranit, fitoi luftën kundër forcave rebele dhe rimori kontrollin e rreth 70 për qind të territorit sirianë./Insajderi.com