Dy trupa – i zoti dhe skllavi – zhvarrosen nga rrënojat e vilës në Pompei

Dy trupa – i zoti dhe skllavi – zhvarrosen nga rrënojat e vilës në Pompei

Arkeologët kanë zbuluar eshtrat e dy burrave – një mjeshtri dhe skllavi i tij – në qytetin antik italian të Pompeit, me sa duket duke ikur nga shpërthimi i malit Vezuvit gati 2,000 vjet më parë, shkruan New York Post, transmeton Insajderi.

Pjesë të kafkave dhe eshtrave të burrave u gjetën pranë njëri-tjetrit gjatë gërmimit të një vile dikur elegante me një pamje panoramike të Detit Mesdhe, njoftuan zyrtarët italianë të shtunën.

Shkencëtarët besojnë se dyshja i shpëtuan rënies fillestare të hirit dhe vdiqën të nesërmen në mëngjes, kur një shpërthim i dytë i fuqishëm i varrosi ata në më shumë se 6 metra hirit, raportoi Associated Press.

Shtëpia ishte në periferi të qytetit antik Romak, i cili u shkatërrua nga shpërthimi i vullkanit në vitin 79 Pas Krishtit, pranë është një stallë, ku mbetjet e tre kuajve të shfrytëzuar u gjetën në vitin 2017.

Një burrë ishte ndoshta midis moshës 18 dhe 25 vjeçare dhe kishte disqe kurrizore të kompresuara, të cilat tregojnë se ai bëri punë fizike. /Insajderi.com