Dy vite nga kapja e trafikantit të drogës “El Chapo”

Dy vite nga kapja e trafikantit të drogës “El Chapo”

Në këtë ditë në vitin 2014, një nga kriminelët më të kërkuar në botë, Joaquin “El Chapo”, Guzman Loera, kreu i kartelit Sinaloa, organizatës më të madhe në botë të trafikut të drogës, është arrestuar në një operacion të përbashkët amerikano-meksikan në Mazatlán, Meksikë.

Guzman ka qenë objekt i një gjuetie ndërkombëtare që nga viti 2001, kur ai u arratis nga një burg meksikan ku po vuante një dënim 20-vjeçar.

I lindur në varfëri në vitin 1950 në shtetin perëndimor në Sinaloa të Meksikës, Guzman la shkollën në klasën e tretë. Ai ishte përfshirë në tregtinë e drogës, si një njeri i ri dhe nga fundi i viteve 1980 kishte filluar të grumbullojnë fuqinë e tij të një trafikanti. /Insajderi.com