Egjipt: Dhjetëra të plagosur pasi treni doli nga shinat afër Kajros

Egjipt: Dhjetëra të plagosur pasi treni doli nga shinat afër Kajros

Nëntëdhjetë e shtatë njerëz u plagosën kur disa vagona dolën nga shinat në provincën Qalyubia të Egjiptit në veri të Kajros, tha Ministria e Shëndetësisë në një deklaratë, transmeton Insajderi.

Më shumë se 50 ambulanca nxituan në vend dhe zhvendosën të plagosurit në tre spitale në provincë, tha të dielën. Raportet e mediave lokale thanë se disa njerëz ishin vrarë në aksident, raporton Al Jazeera.

Të paktën tetë vagonë ​​trenash dolën nga shinat, tha zyra e guvernatorit të provincës në një deklaratë. Videot në mediat sociale gjoja treguan se vagonat u përmbysën dhe pasagjerët u arratisën për një zonë më të sigurt përgjatë hekurudhës.

Treni po udhëtonte për në qytetin Delta e Nilit, Mansoura nga kryeqyteti egjiptian, Kajro, shtoi deklarata. Shkaku i aksidentit nuk ishte ende i qartë. /Insajderi.com