Egjipt: Zbulimi i varrezave antike dhe tempullit të funeraleve do të rishkruajë historinë

Egjipt: Zbulimi i varrezave antike dhe tempullit të funeraleve do të rishkruajë historinë
Burimi i fotografisë: Khaled Desouki/AFP/Getty Images

Një depo e boshteve të lashta të varrimit që përmbajnë qindra arkivole prej druri që datojnë nga Mbretëria e Re janë pjesë e një grupi të ri zbulimesh kryesore të gjetura në vendin arkeologjik Saqqara të Egjiptit, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Khaled Desouki/AFP/Getty Images

Arkivole, maska funerale dhe një tempull funerali u zbuluan gjatë një misioni arkeologjik në Saqqara, një nekropol i gjerë rreth 32 kilometra në jug të Kajros, për të cilin ekspertët pretendojnë se do të rishkruajë historinë e rajonit.

Ekspertët njoftuan të shtunën se kishin zbuluar tempullin e funeraleve të Mbretëreshës Nearit – gruaja e Mbretit Teti, mbreti i parë i dinastisë së gjashtë të mbretërisë së vjetër – njoftoi media shtetërore Al-Ahram, duke cituar Ministrinë e Turizmit dhe Antikiteteve të Egjiptit. /Insajderi.com