Ekuadori voton për presidentin e ardhshëm mes sfidave të COVID-19 dhe krizave ekonomike që po kalon vendi nga Amerika Latine

Ekuadori voton për presidentin e ardhshëm mes sfidave të COVID-19 dhe krizave ekonomike që po kalon vendi nga Amerika Latine

Më shumë se 13 milionë votues të kualifikuar ekuadorianë po drejtohen në votime të dielën ndërsa ekonomisti i krahut të majtë Andres Arauz shkon kundër ish-bankierit konservator Guillermo Lasso në balotazhin presidencial të vendit, transmeton Insajderi.

Arauz përfundoi me 32.7 përqind të votave gjatë raundit të parë të zgjedhjeve në shkurt, ndërsa Lasso siguroi 19.7 përqind, duke hequr ngushtë kandidatin e vendit të tretë pas një rinumërimi, raporton Al Jazeera.

Votimet u hapën në 7 të mëngjesit me kohën lokale (12:00 GMT) dhe do të mbyllen në 5 pasdite (22:00 GMT).

Presidenti i ardhshëm, i cili do të betohet në 24 maj, do të ketë detyrën e zellshme për të adresuar krizën ekonomike të thelluar të Ekuadorit, të përkeqësuar nga pandemia e COVID-19, ndërsa trashëgon gjithashtu një shpërndarje të ngadaltë të vaksinave që është prishur nga skandale.

Presidenti Lenin Moreno, i cili nuk kërkoi të rizgjedhej, është vënë nën vëzhgim të shtuar mbi programin e vaksinimit të qeverisë së tij pasi raportet zbuluan se individë të lidhur mirë ishin vaksinuar para publikut të gjerë.

Të mërkurën, Moreno kërkoi dorëheqjen e ministrit të tij të Shëndetësisë – e treta në 40 ditë – mes ankesave që të moshuarit po prisnin në radhë deri në tetë orë për goditje COVID-19 në qendra të ndryshme në kryeqytetin, Quito.

Të dy Arauz dhe Lasso kanë premtuar të përshpejtojnë ritmin e vaksinimeve si pjesë e një përpjekje për të riaktivizuar ekonominë. Lasso premtoi të vaksinojë nëntë milion ekuadorianë në 100 ditët e para të presidencës së tij, ndërsa Arauz ka thënë se 2.5 milionë goditje do të administrohen çdo muaj.

Vendi ka regjistruar të paktën 342,000 raste koronavirusësh dhe tejkaloi kufirin e 17,000 vdekjeve, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Një avokat i tregjeve më të lira dhe investimeve më të mëdha të huaja, Lasso ka ofruar gjithashtu të rrisë pagën minimale mujore nga 400 në 500 dollarë.

Jorge Panchi, një arkitekt 55-vjeçar që mori pjesë në tubimin e fundit të fushatës së Lasso në Quito të mërkurën, tha se ai do të votojë për Lasso sepse ai ofron një qasje të ndryshme nga ajo e Moreno dhe ish-presidentit socialist populist Rafael Correa. /Insajderi.com