Elon Musk vë në dyshim saktësinë e testeve të Covid, pasi mori rezultate të ndryshme brenda së njejtës ditë

Elon Musk vë në dyshim saktësinë e testeve të Covid, pasi mori rezultate të ndryshme brenda së njejtës ditë

Kryeshefi Ekzekutiv i Tesla Inc TSLA.O Elon Musk vuri në dyshim saktësinë e testeve COVID-19 të enjten pasi pretendoi se rezultatet treguan se ai doli dy herë pozitiv dhe më pas negativ dy herë në të njëjtën ditë.

“Diçka jashtëzakonisht fals po ndodh. U testova për Covid katër herë sot. Dy teste u kthyen negativ, dy u kthyen pozitivisht. E njëjta makinë, e njëjta provë, e njëjta infermiere. Test i shpejtë i antigjenit nga BD”, tha Musk në një cicërimë, ndoshta referuar testit të shpejtë të antigjenit të Becton Dickinson dhe Co’s BDX.N.

Musk, i cili bëri teste të shpejta antigjeni të enjten, tha se po priste gjithashtu rezultate nga testet e reaksionit zinxhir polimerazë (PCR) nga laboratorë të ndryshëm.

Kur u pyet nga një përdorues i Tëitter nëse tregoi ndonjë simptomë, Musk tha se kishte simptoma të një “ftohjeje tipike”.

“Asgjë e pazakontë deri më tani,” shtoi Musk.

Becton Dickinson, i cili është një nga furnizuesit kryesorë të testeve të antigjenit COVID-19, tha në shtator se po hetonte raportet nga shtëpitë e pleqve në SHBA që pajisjet e saj të shpejta të testimit të koronavirusit po jepnin rezultate pozitive të rreme./Insajderi.com

BBC News