Erdogan në lidhje me trazirat në Kapitol: Ngjarje që tronditën gjithë njerëzimin

Erdogan në lidhje me trazirat në Kapitol: Ngjarje që tronditën gjithë njerëzimin

Duke shprehur ngushëllimet e tij për familjet e të vrarëve në Washington gjatë trazirave në ndërtesën e Kongresit Amerikan, presidenti i Turqisë i përshkroi incidentet vdekjeprurëse si “tronditje” për njerëzimin, transmeton Insajderi.

“Ky proces në SHBA, i cili përshkruhet si ‘djepi i demokracisë’ kur flitet për të, me të vërtetë tronditi gjithë njerëzimin”, tha Recep Tayyip Erdogan pas namazit të xhumasë në metropolin turk Stamboll, raporton Anadolu Agency (AA).

Erdogan tha se shpreson që kalimi i presidencës te Joe Biden më 20 janar të ndodhë ashtu qetësisht siç ka thënë presidenti në largim Donald Trump në deklaratën e tij.

Presidenti turk gjithashtu shprehu ngushëllimet e tij për familjet e atyre që u vranë gjatë trazirave në Kapitol dhe uroi shërim të shpejtë për të plagosurit.

Të mërkurën, mbështetësit e Trump-it që protestuan kundër certifikimit të Kongresit për fitoren presidenciale të Joe Biden u përleshën me policinë, duke shkelur përfundimisht ndërtesën e Kongresit dhe duke qëndruar në dyshemenë e Senatit.

Të paktën pesë persona vdiqën pasi protestuesit hynë në ndërtesë, duke përfshirë një grua të qëlluar nga Policia e Kapitolit. Ligjvënësit demokratë dhe republikanë kanë dënuar sulmin ndaj Kapitolit nga populli dhe i kanë quajtur trazirat një “grusht shteti”, “akt të neveritshëm të terrorizmit” dhe “turp kombëtar” në deklarata të veçanta.

Trump, aleatët e tij politikë dhe miliona qytetarë republikanë kanë pretenduar për muaj që zgjedhjet e tre nëntorit ishin të manipuluara. /Insajderi.com